?

Log in

No account? Create an account

Previous Entry | Next Entry

Вирішив нещодавно сходити на розвідку до вінницького єврейського цвинтаря. Ну бо він на усіх картах як кладовище позначений, але я жодного разу не чув про його існування навіть від місцевих мешканців. Враховуючи долю інших старих вінницьких цвинтарів, зокрема католицького кладовища, на місці якого за Союзу було влаштовано центральний парк, застати юдейські поховання у гарному стані я навіть і не сподівався. Проте цікавість змусила прогулятися й з'ясувати, що тепер можна побачити на єврейському цвинтарі.

Тож беру фотоапарат та йду уздовж Бугу Староміським берегом від рошенівського фонтану до рогу вулиць Гліба Успенського й Палієвого Яру, де на карті хрестиками позначено розташування кладовища.


На тому місці, де згідно карти має бути єврейський цвинтар, громадиться високий поважний пагорб, оточений з усіх боків якимось автомайстернями, церквами та приватною забудовую. Вирішую поки що не дертися навпрошки через чужі паркани, а натомість обійти навколо і пошукати якогось більш-менш цивільного входу.

На вулиці Паліїв Яр на пустищі між двох приватних садиб помічаю круту звивисту стежку нагору до пролому в мурованій стіні, яка напевно огорожувала раніше територію цвинтаря. Тож не вагаючись здираюсь нагору, попутню фотографуючи залишки муру.


Оскільки тепер за буйними чагарникам ані цвинтарних стін, ані навіть самого пагорба практично неможливо розгледіти, наведу ще й зимову фотографію тієї місцини.

Врешті таки здираюся нагору, а там... нічого немає. Лишень порослий пирієм та іншими травами пустир, подекуди розкопаний сірими прямокутниками під грядки, де вже зійшли міцні паростки картоплі, квасолі та іншої городини.

Зате краєвид із пагорба просто чудовий.


Розкішні панорами, що відкриваються із пагорба, підказують, що я на місці. Місцина справжні дуже мальовнича, і краєвиди звідси розміщували іще на дореволюційних листівках.


На іншому березі Бугу видніються будівлі обласної ради й театру. Заодно можна придивитися собі квартиру із гарним краєвидом десь в районі вулиці Володарського.

Втопаюче у зелені Старе Місто із цвинтаря також видно мов на долоні.

Шкода тільки, що до кадру лізуть рябі купи сміття. Ну такий уже в нашого населення незламний менталітет - не напружувати себе виносом сміття далі аніж на 100 метрів від хати.


Щоб не дивитися на безлад під ногами, кидаю поглядом у далечінь, на водонапірну вежу в центрі міста.

Хоча, по правді сказати, сміття довкола не так вже й багато, просто воно розташоване на самих видних місцях і нахабно лізе в око. Тим часом як такі подібні на ріпак квітки, що несамовито пахнуть густим медовим ароматом, легше знайти серед високої трави за запахом, аніж помітити візуально.

Окрім квітів під ногами де-не де трапляються гранітні камені, але визначити, чи то залишки мацейв, а чи просто дикі брили, практично неможливо. Судячи з усього, територію цвинтаря колись зарівняли бульдозером, от тільки так і не придумали, що далі робити із цією землею.

Ну а поки залишки цвинтаря стоять пусткою, місцеві мешканці потроху починають пристосовувати землю під власні городи.

За однією з таких грядок несподівано помічаю білий обеліск.

Підходжу ближче.

Пам'ятна плита сповіщає, що "У цьому місці розташоване старе єврейське кладовище міста Вінниці". На жаль, переказати написане івритом не зможу.

Серед чиєїсь картоплі стає добре помітно, що гранітні брили - це не просто так собі випадкове каміння, а залишки від могильних плит.

Чесно кажучи, не розумію я такого варварського ставлення до цвинтаря. Причому, не з боку простого населення, що влаштувало серед колишніх могил свої присадибні ділянки (мертві не повинні заважати існуванню живих), а з боку чиновників, які дозволили зробити із кладовища полігон. І справа не лише в моральних чи етичних почуттях. Якщо навіть підходити до питання із суто прагматичного боку, то із єврейського цвинтаря можна було зробити туристичний об'єкт, аніж тупо зрівнювати його із землею й лишати пустищем. Адже у тому ж Меджибожі чи Бердичеві я на власні очі бачив великі автобуси юдейських прочан, що навідували могили своїх предків.


А щодо вінницького єврейського кладовища, то найцікавіше там заховане зовсім не серед городів та пустища, а у заростях дерев і кущів, де ще залишились більш-менш цілі мацейви із пам'ятними написами на івриті.


Земля у тій "лісосмузі" (чи як ще можна назвати той клаптик території із деревами?) нібито вимощена надгробними плитами.


Судячи із пластикових стаканчиків навколо мацейв, сюди часто бігають старшокласники із сусідньої школи побухати й покурити на ничку від вчителів. А судячи із кількості комарів навколо, випивати й затягуватись їм треба похапцем, інакше крилаті кровопивці можуть і зжерти.


Один із небагатьох вцілілих кириличних написів сповіщає, що тут знайшов свій спочинок Борухъ Бенціонъ (...)сяновкеръ, який помер 21-го жовтня 1912-го року.


Іще одна мацейва, якій пощастило лишитися дотепер майже неушкодженою.


Кам'яні дерева надгробних пам'ятників тепер тісно переплелись із живими коріннями й стовбурами.

Комарі продовжують надокучливо дзижчати над вухом, та й самому вже набридає блукати хащами серед доволі однотипних вцілілих мацейв. Тому вибираюся із чагарника на дорогу та йду на вихід із цвинтаря.

І вже навіть проминаючи дитячий садок, що збудований неподалік від колишнього кладовища, край дороги все ще трапляються залишки надгробних плит, наче уламки пам'яті про похованих тут людей.

Comments

( 41 коментар — Прокоментувати )
pirhospr
24 травень 2012 04:36 (UTC)
дякую, прекрасно
сором на голову, бо я таки його
не знайшов
posterrr
24 травень 2012 08:23 (UTC)
Та я й сам майже випадково натрапив на вцілілі мацейви. Збирався тікати із того пустища, тільки вирішив піти звідти не дорогою а стежкою через "лісочок"
morfindel
24 травень 2012 05:21 (UTC)
Мда, странная логика местной власти - пустырь-мусорник приоритетнее кладбища.
posterrr
24 травень 2012 08:31 (UTC)
Насколько я понял, кладбище сравняли с землей в лихие 90-е. Тогда вообще никакой логики в действиях властей не наблюдалось.
vokinburt
24 травень 2012 07:30 (UTC)
Я колись був в Дашеві, то там теж є досить великий старовинний єврейський цвинтар.
posterrr
24 травень 2012 08:35 (UTC)
Вынничина була густо населена євреями. Так що вцілілі цвинтарі, думаю, що можна в багатьох місцях знайти.
una_guajira
24 травень 2012 07:30 (UTC)
на центральному кладовищі в місті є єврейська частина. Але там вже такі пам'ятники на які встановлювали фотографії. Більшості фотографій немає, це мені пояснили не тим, що вони старі, а тим, що колись у вісімдесятих чи дев'яностих пройшла чутка, що під фотографії на надгробках євреї вмуровували золоті червінці. Мародери, шукаючи наживи, віддирали фотографії. Знаходили вони там щось чи ні - невідомо, та й самій цій розповіді я не можу довіряти на всі сто... але от згадалося.
posterrr
24 травень 2012 08:41 (UTC)
Навряд чи мародери знайшли щось цінне, бо тоді б усі фотографії позбивали. А так вціліла все-таки більша частина пам'ятників:

(без теми) - una_guajira - 24 травень 2012 10:18 (UTC) - Expand
(без теми) - posterrr - 24 травень 2012 21:15 (UTC) - Expand
u_ognia
24 травень 2012 09:32 (UTC)
гг, картошка на костях :) хоть не гмошная. ))) ладно, шучу. у нас просто дела никому ни до чего нет. у нас ещё и такое бывает:

posterrr
24 травень 2012 21:17 (UTC)
Вообще то я и с первого раза неплохо понимаю, не нужно мне повторять по три раза:)

А откуда хоть эти фотографии?
(без теми) - u_ognia - 24 травень 2012 21:49 (UTC) - Expand
(без теми) - posterrr - 24 травень 2012 22:06 (UTC) - Expand
(без теми) - u_ognia - 24 травень 2012 22:08 (UTC) - Expand
(без теми) - posterrr - 24 травень 2012 22:16 (UTC) - Expand
(Deleted comment)
(без теми) - posterrr - 25 травень 2012 09:04 (UTC) - Expand
terwik
24 травень 2012 17:17 (UTC)
У нас теж до цього йшло, що від старого кладовища лишиться руїна, потім рішать, що вийшов термін і здоровенний кусок землі не в самому поганому місці в експлуатацію. Але щось змінилося у владі, чи хтось? В результаті територія, зовні принаймні вже оточена цивільним забором, да і всередині якісь двірники спостерігаються, окремо і те що вцілілдо від єврейського також огородили, щей вчепили табличку типу Меморіал, щось таке написано...
dimoneusrusyn
24 травень 2012 18:45 (UTC)
Там мали будувати кілька багатоповерхівок на тому місті, але криза завадила. Для того й паркан звели, тоді й роззрівняли тереиторію. Було це вже у 2000-х. Здається Ізраїльське посольство поскаржилося на це Гройсману, от він і дав задню. Про цее колись навіть в місцевих новинах говорили
(без теми) - terwik - 24 травень 2012 18:47 (UTC) - Expand
(без теми) - posterrr - 24 травень 2012 21:59 (UTC) - Expand
(без теми) - posterrr - 24 травень 2012 21:58 (UTC) - Expand
bor_d_pal
25 травень 2012 08:51 (UTC)
Вышлите на мой адрес увеличенное изображение памятной плиты. Постараемся перевести с иврита
posterrr
25 травень 2012 09:10 (UTC)
Могу, конечно же. На какой е-мейл отправлять?
(без теми) - posterrr - 25 травень 2012 09:12 (UTC) - Expand
naftali
29 травень 2012 20:51 (UTC)
Этот памятник установили летом 2008 г., как явствует отсюда (на иврите: http://www.zadikim.org/index.asp?catID=16629&siteLang=3), после известных событий, когда собираясь строить высотку, экскаватор наткнулся на кости. Как оказалось, это были все еще пределы кладбища (на иврите: http://www.zadikim.org/index.asp?catID=16638&siteLang=3). Об этом писали и винницкая местная пресса.

Перевод:

***

Комитет "Огалей цадиким" ("Шатры праведников") под рук. р. Исраэля-Меира Габая
-----------------------------
Старое кладбище еврейской общины Винницы

здесь похоронен
гаон, учитель наш и раввин Исер-Исраэль
сын раби Вольфа, да будет благословенна память праведника и святого, да защитят нас его заслуги, амен.

автор книги "Шаар мишпат" ("Врата закона") на Шулхан Арух,
ученик Провидца из Люблина

На этом кладбище покоятся великие раввины и цадики многих поколений евреев г.Винницы
--------------------------

У цьому місці розташоване старе єврейське кладовище міста Вінниця

***

Небольшой комментарий:
1) "Огалей цадиким" ("Шатры праведников") - http://www.zadikim.org
2) Израиль-Иссер бен-Зеев-Вольф — русский раввин; талмудическое образование получил сначала у отца, затем в разных иешиботах; был раввином в Виннице (Подольской губ.). И. — автор "Schaar Mischpat" (2 частн, Кенигсберг, 1860), исследований к некоторым отделам кодекса "Choschen Mischpat": о судьях, об истце и ответчике, о займах, о свидетельских показаниях; "Schaar Deah", исследований к отделу кодекса "Jore Deah", где изложены законы о взимании процентов (напечатано в приложении к предыдущему сочинению).
http://brockhaus-efron-jewish-encyclopedia.ru/beje/09-2/151.htm (Еврейская энциклопедия Брокгауза-Ефрона (1908-1913 гг.)
3) Шулхан Арух (букв. `накрытый стол`) - кодекс основных положений Устного Закона, созданный Иосефом бен Эфраимом Каро, который подвел итог кодификативной деятельности галахических авторитетов многих поколений. http://www.eleven.co.il/article/14956
4) Провидец из Люблина - Яаков Ицхак Ха-Леви Горовиц (известен как Ха-Хозе ми-Люблин — Провидец из Люблина; 1745?, – 1815, Люблин) - хасидский цаддик, один из основоположников хасидского движения в Польше и Галиции. http://www.eleven.co.il/article/15179
posterrr
30 травень 2012 10:28 (UTC)
Спасибо за перевод.

Странно только, что экскаватор наткнулся уже на кости. Неужели застройщики думали, что мацейвы просто так для красоты стоят? Или их еще раньше сровняли с землей?..
(без теми) - naftali - 30 травень 2012 13:51 (UTC) - Expand
(без теми) - posterrr - 30 травень 2012 18:01 (UTC) - Expand
a_mor_e_morte
30 травень 2012 09:37 (UTC)
В Острозі є схожа місцина, тільки там дискотеку за радянських часів зробили на місці кладовища. Так само лежать надгробки з надписами на івриті, древніші за ці, ціла купа. Є правда вціліла (точніше напевно відновлена) капличка якогось раввіна, я навіть бачила там авіаквитки з Ізраїлю, хтось приїзжав провідувати.

В Рівному є парк "Єврейка", там теж були могили, правда надгробків не знайдеш, поруч школа, так я чула історію як ще давніше школярі черепи там знаходили.
posterrr
30 травень 2012 10:33 (UTC)
В Рівному то я часто через єврейський цвинтар на Північний ходив.
Іще Ірванець в Рівне/Ровно писав, що школярі 5-ї школи під час будівництва обл.ради знаходили черепи і грали ними в футбол.
undead404
21 червень 2012 12:50 (UTC)
Був там кілька днів тому. Людські останки під ногами валяються. Сумно.
posterrr
21 червень 2012 17:33 (UTC)
Людські рештки і в центральному парку під ногами...
(без теми) - Віталій Шукач - 09 грудень 2012 13:33 (UTC) - Expand
(без теми) - posterrr - 09 грудень 2012 13:57 (UTC) - Expand
kromka_140
05 листопад 2012 09:59 (UTC)
это трындец, это чем нужно думать, что б посадить картошку на кладбище? в голове не укладывается, просто шок..
posterrr
07 листопад 2012 10:25 (UTC)
Люди, что с ними сделаешь...
Не удивлюсь, если они еще эту картошку продают...

(Анонімно)
30 листопад 2012 07:24 (UTC)
Дякую!
http://www.proza.ru/2012/11/14/78
posterrr
30 листопад 2012 09:08 (UTC)
Будь ласка!

Радий, що мої дописи зацікавили людину, із творчості якої я власне розпочав цікавитись історією Вінниці.
(Анонімно)
03 березень 2018 02:17 (UTC)
Живу недалеко от этого кладбище,помню в моем детстве еще стояли надгробные плиты,но уже тогда в конце 80тых и начале 90тых там были грядки с кортошкой.Кладбище разрушили "люди"которые живут рядом,жадно приспособив его под огороды.Так же разрушило время и то что за ним никто не смотрел.
Я вот не пойму ,почему еврейская община не возьмется за это место? Ведь время то идет, по немногу подстраиваются домики на окраине кладбища ! Жалко,что люди у нас такие,а ведь это история нашего родного города,его колорит память и особенности...
posterrr
02 липень 2018 21:30 (UTC)
Просто еврейской общины практически не осталось.

Да и вообще в городе со старыми кладбищами не сложилось. По сути, среди дореволюционных захоронений как раз еврейское кладбище лучше всех сохранилось, если это слово применимо в данном контексте...

( 41 коментар — Прокоментувати )

Latest Month

грудень 2018
S M T W T F S
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
Розроблено LiveJournal.com