posterrr (posterrr) wrote,
posterrr
posterrr

Острозький замок

Взагалі то я вже писав тогоріч про свою поїздку до Острога, але той репортаж вийшов доволі занудним і непродуманим. Тож, якщо кому цікаво ще раз прогулятися Острозьким замком - то читаймо. Хто моїх старих дописів ще в очі не бачив, то читати обов'язково! :)

Видався якось у мене один вільний вихідний, який я вирішив присвятити знайомству із чепурним затишним містечком Острог. Бо ж саме місто хоча й має провінційний статус райцентру, але за туристичними принадами є одним із найяскравіших у Рівненській області. Хіба ще багацько містечок можуть похвалитися середньовічним замком, академією та оборонними вежами прямо посеред приватної забудови?
Тому є чудова нагода познайомитись із Острогом особисто.

Аби не громадити усі свої острозькі враження на купу, у цьому дописі розповідатиму лише про найвизначнішу пам'ятку міста - Острозький Замок.


Як пише всезнаюча вікіпедія, цей замок почав зводитись іще на початку ХІV сторіччя стараннями кількох поколінь родини князів Острозьких. Фортеця активно розбудовувалась й перебудовувалась впродовж трьох століть, потім іще багато часу зазнавала чималих руйнувань та рідкісних спроб відродження. Проте не буду переказувати довгу історію замку, а натомість зосереджуся на тому, що можна побачити на власні очі хоч прямо зараз.

Входом до замку слугує надбрамна башта-дзвіниця. Хоч власне дзвіницею вона стала лише в 1905-му році в ході чи не єдиної спроби відновити з руїн древню пам'ятку, затіяної місцевими церковниками.

Але замість того, щоб одразу іти всередину замку, спершу обійду його навкруги.
За замковим парканом (на жаль, фортечні мури зруйнувались і розібрались на будівельні матеріали ще в позаминулому сторіччі), так от, за парканом височіє Богоявленська церква-фортеця.

Цей собор також був відбудований відносно недавно, в кінці ХІХ століття на місці древнього зруйнованого Богоявленського храму (і як стверджують тогочасні історики - це точна копія втраченої пам'ятки ХV сторіччя).
До речі, в Волинських Єпархіальних Відомостях за 1890-й рік читаємо, що "Лет 15-20 тому назад была отпущена крупная сумма на постройку нового собора, но потом дело затормозилось, и эти деньги, не известно по какой причине, получили совершенно другое назначение" Отже, не лише у теперішній час чиновники уміють хвацько розкрадати казенні кошти. За півтора сторіччя до нас це вміли робити анітрохи не гірше.
Стосовно ж коштів, на які собор таки був збудований, то із державної казни на цю справу було асигновано 114 тисяч карбованців.

Але досить про гроші, йдемо далі в обхід замку

Із-за залишків фортечних стін визирає найстарша вежа Острозького замку - Мурована. Її зведення почалось іще в далекому чотирнадцятому столітті.

Мурована вежа з іншого ракурсу

Розміри контрфорсів вражають своєю величчю.


Із підніжжя замквого пагорба несподівано визирають такі двері. Таємний вхід до замку?


А це знову Мурована вежа, освітлена весняним опівденним сонцем.

Трохи далі дорогою вздовж пагорба, і стає видно Круглу Башту

Вікіпедія підказує, що її (тобто башту, а не електронну енциклопедію) було зведено у шістнадцятому сторіччі.


Напевно, це найпопулярніший ракурс фотографування Круглої башти. На задньому плані вже видно надбрамну вежу-дзвіницю, із якої власне й почалось знайомство з Острозьким замком.


На вершині башти іще лишились наїжачені гармати.


Зовнішня стіна колишнього фортечного рову. Огрядний двометровий дядько якось губиться на її фоні.


А от уже видно й вхідну браму до замку.

Але ми перш ніж іти всередину іще видряпаємось на верх пагорба і пройдемось вздовж паркану.

Кругла башта в порівнянні з людиною.


Схили пагорба рясно вкриті пролісками. Це такий собі моральний бонус тим, хто видерся нагору, замість того, аби спокійно йти натоптаною дорогою.

Але час вже заходити всередину на територію замку, тим більше, що вхід безкоштовний.

Надбрамна вежа-дзвіниці із зовнішнього та внутрішнього боків


Тепер уже нічого не заважає спогляданню Богоявленського храму.


А це так виглядає сама Кругла вежа із замкового подвір'я.


Від Круглої башти відкривається запаморочливий краєвид


Десь там внизу ми недавно ходили.


А це мене застукали за зйомкою попередньої фотографії


Іще один погляд на Круглу башту


Богоявленська оборонна церква із зворотнього (вівтарного) боку

А так із замкового подвір'я виглядає Мурована вежа. У свій час ця вежа окрім свого оборонного значення слугувала ще й палацом князів Острозьких.

Тепер всередині цієї вежі розміщено краєзнавчий музей. Бачите підвальчик ліворуч від вежі-палацу? - Ось це і є входом в музей, із якого, пройшовши усіма залами та коридорами від підземель до горішніх поверхів, ви спуститесь дерев'яними сходами.

Ось якраз ними виходить з музею чергова групка туристів.

Вигляд в туристів задоволений, отже треба й самим іти до музею.
Але про це буде вже наступного разу.

Tags: Острог, Рівненська обл., краЯМИ, місТАМи, подоРОЖІ
Subscribe

Recent Posts from This Journal

 • Шепетівка. Музей Пропаганди

  Шепетівка геть не туристичне місто. Навіть в межах своєї області воно безнадійно програє за кількістю історичних цікавинок навіть сусіднім Ізяславу…

 • З місця в кар'єр...

  Кажеш: "Це точно востаннє. З мене вже досить. Харé! Вдруге квиток на Титанік ніхто не бере. Годі із мене цих траблів. Маю імунний бар'єр..." Але на…

 • Зазеркалье

  Постарайся запомнить эти простые слова: Вход в зазеркалье -- доллар, а выход -- два. Ты не сможешь там жить, не запачкав при этом мундир. Objects in…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 8 comments